فرهاد مشکات (FARHAD MESHKAT (1937

farhad meshkat متولد 1316. از نه سالگی در کنسرواتوار ژنو، سوییس، تحت نظر پل میش (    P. Miche) به آموختن ویولن پرداخت. در سال 1335/1956 راهی آمریکا شد و ضمن تحصیل در رشتۀ اقتصاد دانشگاه آدلفی (    Adelphi) در نیویورک، به فراگیری مبانی علمی موسیقی و کنترپوان نزد هنری کاول (Henry Cowell) و موسیقی الکترونیک نزد ریچارد ماکسفیلد (R. Maxfield) مشغول شد. وی از سال 1339/1960 به مدت دو سال در کالج موسیقی مانز (Mannes) در نیویورک در رشتۀ آهنگسازی نزد استرنز (P. Stearns) تعلیم دید و رهبری ارکستر را از کارل بامبرگر (C. Bamberger) آموخت و در خارج از کالج با هدایت فیلیکس گریزیل (Felix Greissle) به فراگیری موسیقی دودکافونیک پرداخت.


فرهاد مشکات در سال 1341/1962 فعالیت های هنری خود را در نیویورک آغاز کرد. در همین ایام به ایتالیا عزیمت نمود و چهار سال در شهر رم، در کنسرواتوار سانتاچچیلیا (Santa Cecilia) زیر نظر فرانکوفرارا رهبری ارکستر را ادامه داد و دوره ای را نیز در آکادمی چیگیانا (Chigiana) گذراند.
مشکات در زمان اقامت در ایتالیا برای چند فیلم مستند موسیقی ساخت که یکی از این فیلم ها به نام «داستان تانکردی/La Fiaba di Tancerdi» در جشنواره 1966 ونیز به دریافت جایزۀ ویژه موسیقی متن نایل آمد. در سال 1967 مشکات جایزۀ دوم مسابقات جهانی ارکستر در فلورانس (برای رهبران جوان) را دریافت نمود و در 1968 موفق به اخذ جایزۀ نخست کنکور بین المللی دیمتری متروپولوس (Dimitri Mitropoulos) در نیویورک شد.
مشکات در دومین و چهارمین جشن هنر شیراز در سالهای 1347 و 1349 ارکستر مجلسی رادیو و تلویزیون را با موفقیت رهبری نمود و کنسرت های متعددی را نیز در خارج از کشور به اجرا درآورد.
در سال 1351 رهبری ثابت ارکستر سمفونیک تهران به فرهاد مشکات محول گشت. وی ضمن کار با ارکستر سمفونیک که متأسفانه در این دوره بسیاری از نوازندگان ایرانی ارکستر به کنار گذاشته شدند، ارکستر مجلسی رادیو و تلویزیون ملی ایران را بارها در برنامه های داخلی و خارجی رهبری نمود و به ویژه برنامۀ او با این ارکستر در فستیوال رویان (Royan)، فرانسه، با موفقیت و استقبال فراروان روبرو گشت.
آخرین کنسرت مشکات در ایران با ارکستر سمفونیک تهران در آبان ماه 1357 برگزار شد. در این برنامه     ضمن اجرای آهنگهایی از آهنگسازان اروپا، اثری از امانوئل ملیک اصلانیان که برای ارکستر سمفونیک و سازهای ایرانی تار،  سنتور کروماتیک و تمبک نوشته شده بود اجرا گردید.
فرهاد مشکات در همان سال همچون بسیاری دیگر ایران را ترک گفت.... وی در آمریکاست و فعالیتی در زمینۀ موسیقی ندارد (منبع: موسیقی دانان ایرانی، تألیف: پژمان اکبرزاده، انتشارات نوید شیراز، 1380).

© 2016 آموزشگاه موسیقی خورشید. تمامی حقوق محفوظ است

Search